Havuz Ekipmanları

Havuz denildiğinde oldukça geniş kapsama sahip olan bir düzen söz konusudur. Kapalı ve açık havuz olarak tabir edilen özellikli yapıya ek olarak olimpik ve genel ticari havuzlar bulunmaktadır. Elbette bu havuzların bir de kullanılan ekipmanları vardır. Havuz ekipmanları havuzun tüm ihtiyacını karşılarken sorunsuz şekilde kullanım imkanını sağlamaktadır. Bu yüzden de her bir ekipman kullanım amacını karşılama noktasında önemli yere sahiptir. Belirli bir düzene ve kurala göre inşa edilmesi öncelikler arasındadır. Projesinin çok iyi olması havuzun kullanım ömrünü belirleme de son derece önemlidir. İnşasına ek olarak kullanılan ekipmanlar da projeye uygun şekilde olmalıdır. Ekipmanların kaliteli olmasına çok dikkat edilmeli ve kullanılan ekipmanların havuzun temel ihtiyaçlarına yönelik belirlenmesi gerekir.

Havuz Ekipmanları Nelerdir?

Havuzun en iyi şekilde kullanılabilir olması için eklentiler yani ekipmanlar çok önemlidir. Elbette havuz ekipmanları nelerdir? sorusu merak edilen konulardan bir tanesidir. Geniş bir ürün yelpazesine sahip olan ekipmanların başında havuz filtreleri gelmektedir. Havuz filtreleri temiz ve bir o kadar da sağlıklı ortam oluşturma konusunda önemli yere sahiptir. Havuz içerisine birçok sebebe bağlı olarak dökülen saç, toz, yabancı cisimler ve en önemlisi de ölü derilerin temizlenmesi görevini üstlenmiştir. Havuz ekipmanları arasında bir diğer ürün de havuz pompalarıdır. Buna ek olarak temizlik araçları ve kimyasallarda son derece önemlidir. Vanalar, fitings ve çekvalfler de havuzun önemli parçalarındandır. Bir bütünlük elde edilmek ve daha sağlıklı havuz ortamı oluşturabilmek adına her bir ekipman mutlaka bulundurulmalıdır. Elbette işlevsel açıdan da büyük öneme sahip olan bu ekipmanalar sorunsuz havuz kullanımı da sağlamaktadır.

Farklı görevlere ve işlevlere sahip olan havuz ekipmanları listesi şu şekildedir;

  • Elektriksel sistem
  • Otomasyon ve Dozlama
  • Filtreler
  • Pompalar
  • Bakım ürünleri ve temizlik malzemeleri
  • Hem pH hem de Klor seviyesi ölçüm aracı
  • Su ısısını oluşturan ekipmanlar
  • Hem dış hem de kenar için gereken malzemeler
  • Temizlik ve berraklığı sağlayan kimyasallar

Her bir malzeme görevleri itibari ile önemli olsa da bu hususta kalite çok önemlidir. Havuzun daha güvenli kalabilmesi adına temin edilen ekipmanların kalitesiz olması sorunlara yol açabilir. Birinci sınıf kaliteli ürünler hem dayanıklılık açısından hem de kullanım açısından büyük öneme sahiptir. Olası arızaların en aza indirilmesi veya hiç arıza oluşmaması kaliteli ekipman kullanımı ile mümkündür.

Havuz Ekipmanları İşlevleri

Her bir ekipmanın işlevi ve havuza sağlamış olduğu faydası bulunmaktadır. Bu hususta kullanılan cihazlar ya da diğer malzemeler daha ferah havuz ortamı oluşturma için kullanılmaktadır. Öncelikle havuz suyunun insan sağlığına zarar verecek maddeler içermemesi gerektiği bilinmelidir. Ekipmanların tamamı sağlıklı, sorunsuz ve uzun ömürlü havuz kullanımını sağlamak için gereklidir. Bu yüzden de havuz ekipmanları seçimine ayrıca özen gösterilmeli ve kaliteli ürünler seçilmelidir.

Kullanılan ekipmanlar arasında şık görünüm elde edebilme ve gece kullanımında farklı bir yapıya ulaşma noktasında aydınlatma devrelere önemli yere sahiptir. İşlev açısından bakıldığında aydınlatma ve diğer aksamlar için elektrik sisteminin çok iyi kurulması gerekmektedir. Sistemin aydınlatma dışında filtrelerin ve de pompaların da düzenli çalışmasında önemli yeri vardır. Elektrik sisteminin oluşumunda da iletkenliğe dair hassasiyetlere dikkat edilmelidir. İletkenlik seviyesini hesaba katarak kurulum yapılması ileri de oluşabilecek felaketleri önleyecektir. Elektrik akımının su ile temas etmesi gibi bir durum çok ciddi sorunları beraberinde getirebilir. Tehlike değerlendirmesine bakıldığında da ölümcül sonuçlar ortaya çıkabilir.

Kenar ve Dış Ekipmanlar

Belirlenen projeye uygun şekilde inşa edilen havuzun hem kenar hem de dışı için gereken ekipmanlar gerekecektir. Hem havuz ekipmanları hem de görünüme dair aksesuarların son derece önemli olduğu yapıda kenar ve dışı için gereken ekipmanlar ön plana çıkıyor. Kenar kısımlarının öncelikle su tahliyesi vazifesi için kanallara sahip olması gerekir. Bu kanalların da doğru şekilde kurulumu ve kullanacak kişilerin rahat etmesine göre dizayn edilmesi gerekir. Elbette bu noktada dış etkenleri hesaba katmak ve kullanılan malzemenin kaza oluşumunu önleyecek düzeyde olması gerekir. Kenarda bulunan kanalların üst kısmında ki ızgaralar kaydırmaz olmalı ve estetik görünüme sahip olması gerekir. Bu hususta hesaplamalar havuzun şekline ve kullanım amacına göre belirlenmelidir. Ayrıca kenar ve dış ekipmanların elektrik sistemini de gizleyecek düzeye sahip olması öncelikler arasında yer almalıdır.

Klor ve pH Seviye Ölçüm Cihazı

Havuz suları belirli bir süre sabit kalmak zorunda olup, insan sağlığını olumsuz yönde etkileyecek hallere bürünebilir. Bu yüzden de su değerlerinin takibi ve takibe dair de uygulama esasları çok önemlidir. Bu noktada sağlığa zarar verebilecek su pH değeri takip edilmelidir. Güvenli ve bir o kadar da sağlıklı havuz ortamı için pH değerinin 7,0 – 7,6 aralığında olması gerekmektedir. Bu aralığında dışında ki su değerleri sağlıklı havuz ortamını bozacaktır. Buda havuzu kullanan kişilerin sağlık açısından ciddi zararlarla karşı karşıya kalmasına sebebiyet verecektir.

Kimyasal Ürünler

Havuz sularının dış etkenlere bağlı olarak kirlenmesi ve zararlı mikroorganizmaların ortaya çıkması gibi durumlar söz konusu olabilir. Böyle bir durumun yaşanması havuzu kullanan kişilerin derilerine ve istenmeden yutulması durumunda da iç organlara zarar verebilir. Burada havuzun temizlenmesi ve dış etkenlere bağlı olarak görünmeyen zararları maddelerin yok edilmesi için kimyasal ürünler kullanılmaktadır. Elbette kimyasal ürünler denildiğinde tehlikeli bir durumun ortaya çıktığı düşünülse de havuzların daha sağlıklı olabilmesi için gereklidir. Fakat bu hususta mutlaka kaliteli ürünler kullanılmalı ve kullanılan ürünlerin kalite standartları incelenmelidir.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s