Havuz Lambası

Hangi amaçla kullanılırsa kullanılsın havuzların görünümü her zaman önemli konulardan bir tanesi olmuştur. Elbette havuzlar yalnızca gündüzleri değil geceleri de kullanılmaktadır. Geceleri kullanılmasa dahi şık görünüm her zaman önemlidir. Şık görünümde ve havuzun aydınlatılmasında kullanılan havuz lambaları çeşitlilik göstermektedir. Havuzların aydınlatılması hususunda kullanılan lambalar sıva altı ve sıva üstü olarak iki türdür. İlk kez havuz yaptıracaklar için en uygun olanı sıva altı lambaları olurken sonradan aydınlatma için sıva üstü lambaları tercih edilmektedir. Bu durum tamamen havuzun kurulumuna dair eklentilerle alakalıdır. Hazır kurulu havuza sıva altı lamba takılması çok mümkün olmadığı için sıva üstü tercih edilmektedir. Elbette hazır havuza sıva altı lamba takmak isterseniz de bunun maliyeti yüksek olacaktır.

Havuz lambası halojen ve LED olarak iki ayrı türe sahiptir. Kullanıma dair sunmuş olduğu farklılıkla LED en fazla tercih edilen havuz ampul türlerindendir. Ekonomik olması ve dijital programlama yapılabiliyor olmasından dolayı daha avantajlıdır. Farklı tasarımlara sahip aydınlatmalar için lambaların doğru ve uygun şekilde montajı da son derece önemlidir. Alternatiflere göre yapılan değerlendirme sonucun istenilen düzeyde elde edilmesini sağlayacaktır.

Havuz LED Ampulleri

Farklı renk seçeneklerine sahip olan Havuz LED ampulleri bir anda havuzun çehresini değiştirebilir. 0,5 W dan başlayan LED ampullerinin havuz büyüklüklerine göre seçim yapılması gerekir. Nasıl bir etki oluşturacağına dair renklendirmeleri iyi bilmek ve buna göre uygulamaya koymak gerekmektedir. Sadece beyaz RGB yani statik veya çok renkli seçeneği bulunmaktadır. RGB ledli armatürlerin en önemli özelliği kendilerinden programlamış olmasıdır. İsteğe bağlı olarak rengarenk bir görünüm için kontrol panelinden müdahil olunması mümkündür. Elde edeceğiniz görüntü havuzun her açıdan bambaşka bir görünüme kavuşmasını sağlayacaktır.

LUX

Bir yüzey üzerine düşün toplam ışığın yoğunluğu olarak tabir edilen LUX havuzlardaki ışıklandırma için oldukça önemlidir. Mesafeye göre değişen dalga boyları aynı zamanda ışık kaynağına bağlı olarak da değişmektedir. LUX mesafe arttıkça azalırken, mesafe azaldıkça da LUX artmaktadır. Bu durumun oluşması beraberinde ışık dalgalarını ve havuza yansıtmış olduğu etkiyi değişmektedir. Bu yüzden de havuz lambaları mutlaka hesaplamalar üzerine kurulu şekilde monte edilmelidir.

Havuz Ampullerinde Açının Önemi

Işık kaynağının açısını gösteren ışıma aydınlatma amacına göre farklılıklar doğurmaktadır. Derece açıları koni şekline bağlı olup, derecelere bağlı şekilde değişkenlikler gösterilmektedir. Işıma açısında herhangi değişikliğin yaşanması ışık kaynağındaki yoğunluğu etkilerken lümeni yani ışık akısını hiçbir şekilde etkilememektedir. Havuz ampullerinde açının önemi de bu sayede görülmüş olmaktadır. Her türlü etken hesaba katılmadığı zaman beklenen görünümü elde etmek mümkün olmayacaktır.

Havuzların hem şık görünüme sahip olması hem de rahatsız edici tasarımı etkilememesi adına açılara ayrıca dikkat edilmelidir. Açıların hesaplanması ve uygulanması konusunda mutlaka işin uzmanından destek almalısınız. Gerekli hesaplamalar ve hesaplamalara dair uygulamalar uzman kişilerce gerçekleştirilmektedir. Böylece hatalı açılanmadan kaynaklı yeni masrafların da önüne geçilmiş olacaktır.

Havuz Aydınlatma Tasarımı

Her havuzun farklı ölçüleri bulunurken projeye uygun aydınlatma yapılması gerekmektedir. Farklılıkların söz konusu olması da aydınlatma için kullanılacak havuz lambaları kullanımını belirlemektedir. Elbette kullanılacak olan lamba türüne göre de tasarımlar belirleyici olmaktadır. Tasarımların havuz ebatları ile bir bütün olması büyük öneme sahip olurken iletkenliğin de çok önemli olduğu unutulmamalıdır. Havuz lambası alınırken muhakkak sızdırmazlık testinin olup olmadığına bakmalısınız. Tehlike saçmaması adına bu tür detayları baştan incelemek çok önemlidir. Ayrıca hem UV hem de havuz içesinde kullanılan kimyasallara karşı da dayanıklı olması gerekir. Bunun için de polikarbon cam kullanılıp kullanılmadığına da ayrıca dikkat edilmelidir. Lambaların montajı ile alakalı dikkat edilmesi gereken bir diğer ayrıntı da su taşma noktasından 65 cm. aşağıda olması gerektiğidir.

Havuz Lambası Değişimi

Havuz lambaları sıva altı ve sıva üstü lambaları şeklinde iki gruba ayrılmakta olup, her iki türde de lamba değişimi farkı bulunmaktadır. Sıva üstünde yer alan havuz lambalarının değişimi için lamba üstünde bulunan tek vida sökülmelidir. Elbette bunun için tornavidanızın olması gerekmektedir. Işık havuz duvarını tutan vida kilidi dikkatli şekilde yerinden sökülmelidir. Alt kaidesine montaj şeklinde olmasından dolayı armatürü tutan vidanın sökülmesi ile birlikte armatürü yukarı çekmelisiniz. Oldukça kolay olan bu işlem sonrasında su dışına çıkartabilir ve lamba değişimini burada yapabilirsiniz. Vida sökme işlemi için havuza girmek işi oldukça kolaylaştıracaktır.

Sıva altı lambalarının değişiminde de ampul temas edilmemesi çok önemlidir. Halojen bir ampule yağlı parmaklarla dokunmak ampule zarar verebilmektedir. Ayrıca çabuk yanmasına da sebebiyet vermesi gibi bir durum söz konusudur. Bu yüzden değişim esnasında pür dikkat olmanız gerekecektir.

Havuzlarda kullanılacak olan lambaların üretimleri ile alakalı ayrıntıları bilmeniz gerekir. Nitekim merdiven altı tabiri ile söylenen tarzda ki kalitesiz malzemelerin kullanımı bu tür konularda tehlikelidir. Havuza dair yaşanabilecek olumsuzlukları hesaba katmadan yapılacak işlemler sizi zorlu hallere sürükleyebilir. Sağlıklı ve bir o kadar da huzurlu havuz ortamı oluşturmanın da birçok farklı etkeni vardır. Bir lamba deyip de önemsememek başta sorun olmasa da sonraları sizi zor duruma düşürebilir. Unutulmaması gereken en önemli ayrıntı da bir bütün halinde olan havuz malzemelerinin birinci sınıf ürünlerle donatılması gerektiğidir. Yapılacak her işlem daha güzel ortamların elde edilmesini de sağlayacaktır.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s