Havuz Pompası

İster açık ister kapalı havuz olsun her iki sistemde de çalışma düzeni birbirine benzerlik göstermektedir. Üstelik son derece kola bir çalışma sistemi söz konusudur. Çalışma sisteminde yer alan pompalama suyun devir daimini gerçekleştirme ile doğru orantılıdır. Havuzun temizlenmesini ve de devir daim yapmasını sağlayan havuz pompası çalışmaz ise hiçbir şekilde havuz doldurulamaz. Bilinen aksine pompaların sadece havuzu doldurulması görevi bulunmamaktadır. Aynı zamanda kirli su atılmasını ve de havuzun dezenfekte edilmesi ile ilgili işlemleri gerçekleştirmektedir. Pompa işlevlerinin sorunsuz şekilde gerçekleştirilebilmesi için rutin kontroller yapılmalıdır. Havuz kurulumunda ki en önemli parçalardan bir tanesi olan pompalar kurulum aşamasında en fazla dikkat edilmesi gereken noktalardandır. Hem havuzun boşaltılması hem doldurulması hem de temizlenmesi gibi çok yönlü göreve sahiptir. Pompalar devir daiminin kaynağı oluşturan en önemli faktördür.

https://www.e-havuzmarket.com/kategori/havuz-pompalari

Su Devir Daiminde Pompanın Görevi

Havuzların temizliğini ve homojenliğini sağlayan pompalar skimmerler içerisindedir. Skimmerler bir havuzun yüzeyinde yer alan ve de istenmeyen kalıntıların toplanmasını sağlayan havuz malzemelerinden bir tanesidir. Skimmerler içerisinde yer alan su pompası yüzeyde biriken atıkların filtreye doğru taşınmasını sağlamaktadır. Elbette bu taşıma sırasında yer alan çöp, yaprak ve diğer atıklar tıkanmalara yol açacaktır. Havuz pompası sayesinde yaşanabilecek tıkanmaların önüne geçilmektedir. Bu durumun oluşturulması ile birlikte havuz daha güvenilir hale gelecektir.

Pompaların ayrıca havuzun temizliğinde ve güvenli ortam oluşturulmasında kullanılan kimyasallar üzerinde de etkisi bulunmaktadır. Gerçekleştirmiş olduğu devir daim sayesinde kimyasallar havuzun her alanına yayılmaktadır. Kullanımı ve sunmuş olduğu etki ile de istenilen performansı elde etmek çok daha kolay olmaktadır. Su gücü ile aktif hale gelen pompa devir daimi de tam zamanlı olarak yapmaktadır.

Havuz Pompalarının Kullanım Sıklığı

Havuzların olmazsa olmazlarından bir tanesi olan pompalar belirli aralıklarla ve belirli ihtiyaçlara göre çalışmaktadır. Öncelikle kullanım amacına göre değişen faktörler söz konusu olsa da havuzun kullanım sıklığı, yoğunluğu, hava şartları ve havuzun kirliliğinin durumuna göre değişmektedir. Belirleyici olan bu hususlar aynı zamanda kullanım sıklığını da ortaya koymaktadır. Gündüz çok daha fazla kullanılmasından dolayı havuzlarda ki pompalar yoğun çalışma düzeyine sahiptir. Geceleri de düşük tempoda çalışmaya devam etmektedir. Çok fazla kullanıma sahip olduğu dönemlerde havuz pompası günde 10 – 11 saat çalıştırılmaktadır. Sıklıkla çalıştırılması hem kullanım açısından hem de mevsimsel açıdan belirleyicidir. Yaz mevsiminde genel itibari ile havuz düzenini bozmadan sıklıkla çalıştırılırken kışın ise havuzlar günde en fazla 1 saat çalıştırılmalıdır.

Havuz Pompası Kullanırken Dikkat Edilecek Hususlar

Öncelikle havuz pompasının mutlaka emiş gücüne ve basma gücü filtre kapasitesine uygun şekilde olması gerekir. Kullanıma dair dikkat edilmesi gereken en önemli ayrıntı ise pompaların su olmadan çalıştırılmaması gerektiğidir. Buna ek olarak pompa emiş vanasının açık olması durumunda birden çalışma sonlandırılmamalıdır.

Pompaların kurulumları konusunda hesaplamalar dikkatli yapılmalı ve mutlaka yükseklik 3 metreyi geçmelidir. Nemli ya da ıslak yerlere montajının yapılmaması da çok önemlidir. Montaja dair bir diğer detay da pompa pervanelerinin soğutma yapabileceği durumların oluşturulmasında hava alınabilecek düzeyde olması gerekir.

Havuz pompası montajıyla alakalı olarak işi garantiye alıp işin uzmana yaptırmak daha doğru olacaktır. Bu hususta uygulamaların doğru şekilde entegresi uzman kişilerce daha kolay yapılacaktır. Nitekim birbiri ile bağlantılı şekilde işlemlerin söz konusu olacağı hesaba katılmalıdır. Hatalı işlemlerden dolayı yeni maliyetlerle karşı karşıya kalmanız söz konusu olabilir. Araştırmacı olmak ve detayları iyi öğrenmek sizin yararınıza olacaktır.

Havuz Pompası Seçimi

Havuz malzemelerinin seçiminde mutlaka uygunluk öncelikli olmalıdır. Uygunluk için de bu alanda uzman kişilerden destek almak doğru karar olacaktır. Bunun sebebi ise pompaların seçimiyle ilgili debi hesaplamalarının yapılması gerektiğidir. Yapılacak yanlış hesaplamanın istenilen düzeyde pompa performansı elde etmeye engel teşkil edecektir. Verimin düşmesini etkileyen havuz pompası seçimi mutlaka profesyonel ellerle yapılmalıdır. Havuzun hacmine ve kullanım amacına uygun olacak şekilde pompa seçimini yapılması elzemdir. Yapılacak olan hesaplamalar suyun çok daha hızlı şekilde sirkülasyonu sağlamasını etkilerken uzun süre sorunsuz şekilde çalışmasını da etkileyecektir. Her bir malzemenin havuz kullanımını etkileyecek faktörlere sahip olduğu unutulmamalıdır.

Havuz Pompası Bakımı

Havuz pompasının kullanım amacına bakıldığında çok yönlü görevleri üstlenen yapısı söz konusudur. Hal böyle olunca da hem alım konusunda hem de sonrasında ki bakım konusunda özenli olunması gerekir. Pompanın arıza yapması gibi bir durum söz konusu olduğunda ne havuz temizliği yapılabilir, ne havuz boşaltılabilir ne de havuz doldurulabilir. Havuz malzemeleri arasında en önemli yere sahip olmasının da temel sebebi sunmuş olduğu hizmettir. Bu yüzden de öncelikle periyodik bakımları yapılmalı ve gerekli kontrollerin özenle yapılması gerekir. Aksi halde sizi havuzsuz bırakabilecek günler kapıda olabilir. Havuz pompasının kontrolleri ve gerekli bakımları ile alakalı uzman desteği almak daha doğru olacaktır. Pompanın ne gibi etkenlere sahip olduğunu bilen ve bu hususta iş düzenini kuran firmalar doğru etkiyi oluşturacaktır.

Temiz, düzenli ve sorunsuz havuz keyfini çıkarmanın yolu da tüm malzemelerin rutin kontrollerini zamanında yapmaya bağlıdır. Belirli bir özen ve düzen gerektiren yapıda tüm cihazlar sorunsuz şekilde çalışıyor olmalıdır. Aksi halde başınıza gelebilecek olumsuzluklar tüm planlarınızı alt üst edebilir. Sorunlarla karşılaşmadan önce önlem almak her açıdan sizin yararınıza olacaktır.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s