Havuz Merdivenleri

Havuzlar yaz aylarının vazgeçilmezleri arasında yer alırken elbette kullanıma dair birçok etkenin de hesaba katılması gerekir. Hem daha eğlenceli hem de hoş bir görünüm için havuz malzemelerinin özenle seçilmesi gerekir. Bu malzemeler arasında oldukça önemli yere sahip olan havuz merdivenleri hem kolaylık sunması açısından hem de havuzun daha hoş görünmesi açısından oldukça önemlidir. Nitekim farklı özelliklere sahip olan çok sayıda merdiven bulunurken birinci öncelik havuz boyutuna göre basamak belirlemesidir. Çok derin olan havuzlarda merdivenlerin yüksek konulması gerekmektedir. Seçimler ve değerlendirmeler açısından bakıldığında merdivenler doğrudan havuz ölçüleri ile orantılıdır. Çok sağlam olması ve paslanma yapmaması da dikkat edilmesi gereken bir diğer detaydır. Görünüm elbette her zaman ön planda olsa da güvenlik görünümün önüne geçmektedir. Bu yüzden de seçimlerinizi güvenlik odaklı yapmalısınız. Fakat hem güvenli hem de şık tasarımlara sahip merdiven teminlerinde de bulunabileceğinizi unutmamalısınız.

Merdivenlerin kuruluma dair detaylarını çok iyi uygulamak gerekir. Bunun sebebi ise merdiven kullanımında olası kazaların önüne geçmek yatmaktadır. Derin havuzlarda kullanılan merdivenlerin seçiminde öncelik merdivenin uzunluğudur. Bunun sebebi ise yüzme esnasında kramp girmesi ya da yüzen kişinin boğulma tehlikesi yaşaması hallerinde merdivene erişimi kolay kılmak yatmaktadır. Elbette merdivenlerin havuza çıkışlarına ek olarak girişlerinde de kullanıma dair önemi bulunmaktadır. Bu yüzden de havuz merdivenleri seçiminde öncelikler su derinliğine ve havuzun ölçülerine göre belirlenmelidir.

Havuz Merdiven Çeşitleri

Yüzme havuzlarının daha güvenli hale gelmesini sağlayacak malzeme seçimi son derece önemlidir. Güvenliğin temel taşlarından bir tanesi de kuşkusuz havuz merdivenleridir. Elbette bu merdivenlerin seçiminde paslanmayan çelikten üretilmiş olmasına dikkat edilmelidir. Merdivenin bozulmasını önleme noktasında çeliğin dayanıklılığı ön planda olurken paslanmada önlenmiş olacaktır. Farklı şekillere ve özelliklere sahip olan havuz merdiven çeşitleri taleplere göre üretilebilmektedir. Hazır üretime sahip ürünlerden havuz ölçülerine ve standartlarına uygun merdivenler temin edilebilir.

Merdivenlerin basamakları da oldukça önemli olup, yuvarlak basamaklar tercih edilmemelidir. Hem havuza girişte hem de havuzdan çıkışta yuvarlak merdiven basamağı ayak kaymasına neden olabilmektedir. Bu durumun yaşanmaması adına merdivenlerin geniş ve düz basamaklara sahip olması gerekir. Rahat kullanım olanağı sunmasından dolayı tercihlerde bu yönde yapılmaktadır. Bir bütünün parçaları olarak değerlendirildiğinde her havuzun farklı özelliklere, farklı ölçülere ve farklı görünüme sahip havuz merdivenleri seçilmesi söz konusudur.

Paslanmaz Çelik Havuz Merdivenleri

Havuzlarınızda kullanacağınız malzemelerin mutlaka uzun yıllar dayanıklı şekilde ayakta duruyor olması gerekir. Paslanmaz çelik havuz merdivenleri sayesinde havuz temizliğini sağlamış olurken yeni maliyetlerin de önüne geçmiş olursunuz. Merdivenin sağlam olması yeni maliyetin önüne geçerken havuzun temizliği için ekstra külfetlerde ortadan kalmış olacaktır. Merdiven seçimlerinizi derinliğe göre yapmanız sizin ve havuzu kullananların yararına olacaktır. Standart olarak kabul gören 4 basamaklı merdivenlerin dışına çıkmak isterseniz de her ölçüye sahip merdiven temininde bulunabilirsiniz. Paslanmaz çelikten üretilen merdivenler havuz kenarında oluşabilecek pas ve kir lekelerinin oluşumuna müsaade edilmemiş olacaktır. Dayanıklılığı sayesinde beklenenden çok daha uzun yıllar gönül rahatlığı ile hiçbir sorun olmadan kullanabilirsiniz.

Havuz merdivenlerinin üretimine dair bir diğer ayrıntıda yan taraflarından yer alan destek kollarıdır. Hem havuza girerken hem de havuzdan çıkarken daha kontrollü şekilde hareket imkanı sunan yapı söz konusudur. Oldukça rahat kullanımı sağlama da etkinliği ile dikkat çeken yapı havuz merdivenlerinin olmazsa olmazlarındandır.

Havuz Merdiveni Modelleri

Genel olarak standart havuz merdiven modelleri ve muro havuz merdiven modelleri tercih edilmektedir. Fakat en fazla tercih edilen model standart havuz merdiven modeli olup, kullanım sıklığı açısından da öndedir. Farklı renklere, stillere ve de farklı özelliklere sahip olmasından dolayı da kişilerin tercihlerine göre talep görmektedir.

Havuz Merdiveni Tercihinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Havuzların önemli parçalarından birisi olan merdivenler kullanımı amacını tam olarak karşılayacak düzeyde olmalıdır. Yeni yüzme öğreneninden tutunda profesyonel yüzücüye kadar havuz kullanan herkes merdiven aracılığı ile havuzdan çıkmaktadır. Yeni yüzme öğrenen kişilerin birçok açıdan yardımcısı olurken su baskısını azaltma ve güç almada da önemli yere sahiptir. Bu noktada ister yeni havuz yapımı ister hali hazırdaki havuza entegre edilecek merdivenlerin seçimi tamamen havuz ölçüleri ile paralel şekilde gerçekleştirilmelidir. Seçilecek olan merdivenlerin uyumluluğuna ve kullanım amacına göre olması gerekir. Seçimler konusunda uzman desteği almak hatalı alışverişin de önüne geçecektir. Nitekim havuz merdivenleri farklı özellikleri ve tarzları barındırmaktadır. Derin havuzlara kısa merdiven almak havuzu kullanan kişilere zorluk çıkartabilir. Ayrıca merdivenin derinlikle ilişkilendirilerek alınması en doğru karar olacaktır.

Havuz Merdiveni Kurulumu

Hem havuza inişi hem de havuza çıkışı kolaylaştıran havuz merdiveni kurulumu oldukça basittir. Fakat merdiven alırken montajla ilgili malzemelerin temin edilip edilmediğine dikkat edilmelidir. Sabitleme ankraj parçalarının olması gerekirken hem ISO hem de TSE belgeli olmasına da dikkat etmelisiniz. Kurulum öncesinde havuz giriş ve çıkışının yeri belirlenmelidir. Mutlaka sağlam ve pürüzsüz yüzdende duracak şekilde yer belirlenmelidir. Bu husus merdivenin sağlam durması açısından çok önemlidir. Sağlamlık değerlendirmesinde merdivenin belirli taşıma kapasitesi olup, bu hususta kullanıma dair uyarılara dikkat edilmelidir. Havuzun belirli bir taşıma kapasitesi olduğu için havuza atlamalar merdiven üzerinden yapılmamalıdır. Belirlenen ölçülere sahip olan yapıya uygun şekilde montajı gerçekleştirip kullanıma hazır hale getirebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s