Paslanmaz Havuz Merdiven

standart paslanmaz krom havuz merdiveni

Havuz Merdivenleri

Özellikle yaz aylarının vazgeçilmez aktivitesi yüzme sporudur. Havuzlarda keyifli vakitler geçirmeyi herkes sever. Fakat havuzdan çıkış, bir yardımcı olmadan zorlayıcı bir işlem olabilir.

Suyun üzerinizde yaptığı basınç sudan çıkmanızı zorlaştırır. Bu anda devreye havuz merdivenleri girer. Yüzme havuzlarında havuza giriş çıkışların kolaylaşması için havuz merdivenleri kullanılır.

Kaliteli ve doğru merdiven seçimi havuzu daha güvenli bir hale getirirken havuzda geçirdiğiniz zamanın keyfini de artırır.

Suya girişte ve çıkışta sağladığı kolaylık avantajı havuz kullanımını eğlenceli hale getirir. Basamaklardan ve korkuluklardan oluşan merdivenler havuzların boyutlarına ve özelliklerine göre farklı şekillerde üretilmişlerdir.

Havuz merdivenleri arasında en güvenilir ve kaliteli olanını seçebilmeniz için bazı özellikleri göz önünde bulundurmanızda fayda var.

Havuzunuz için uygun merdiveni seçerken merdivenlerin tasarımı, ağırlığı, dayanıklılığını ve yapımında kullanılan malzemeyi ihtiyacınıza ve bütçenize göre değerlendirip seçebilirsiniz.

Havuz türlerine göre farklı merdiven çeşitleri bulunur.

Havuz Merdiven Modelleri

havuz merdiveni modelleri

Havuz merdiveni seçimi yaparken havuzunuzun boyutu ve derinliğini göz önüne almalısınız. Havuz merdivenlerinde en önemli unsur malzeme kalitesidir.

Malzemenin kalitesi ne kadar iyiyse kendinizi o kadar güvende hissedersiniz.

Merdivenin korkuluklarının güçlü olması ve basamakların üzerine tırmanırken ağırlığınıza dayanması gerekir. Havuz merdiveni malzemesine dikkat etmeden alırsanız kırılma durumu yaşanabilir ve yaralanma ile sonuçlanabilir.

Havuz merdivenlerinin yapımında genellikle plastik, alüminyum veya çelik kullanılır. Havuzunuz için uygun olan malzemeye ürünlere göz atarak karar verebilirsiniz.

Plastik havuz merdivenleri:

Türkiye’de fazla kullanılmayan zemin üstü havuzlar için plastik merdiven

Plastik havuz merdivenlerinin kaldırabileceği ağırlık miktarı ortalama olarak 180 kg civarındadır. Modelleri içinde kullanılan malzemeler farklılıklar gösterir. Genellikle pvc, vinil ve polietilen malzemelerden yapılır.

Plastik havuz merdiveninde kullanılan malzemeler suya, ağırlığa ve suyun içinde kullanılan kimyasallara dayanıklıdır. Plastik merdivenlerin tercih edilmesinin bir sebebi de hafif olmalarıdır.

Diğer merdivenlerden hafif yapıda olmaları hareket ettirmeyi de kolaylaştırır. Güneş ile teması deformasyonlara sebebiyet vereceği için açık havuzlarda uzun ömürlü kullanım için önerilmez.

Alüminyum havuz merdivenleri: Alüminyum malzemeden üretilen havuz merdivenleri plastiğe göre daha sert ve daha sabittir. Paslanmaya karşı oldukça dayanıklı olan alüminyum materyali havuz merdivenleri için oldukça iyi bir seçenektir.

Su ve kimyasallardan dolayı zamanla oksitlenme problemi yaşanabilir. Bu problemi önlemek için statik toz boya ile kaplanan alüminyum merdivenleri tercih edebilirsiniz.

Çelik havuz merdivenleri: Havuz merdivenlerinde en sık tercih edilen materyal çeliktir. Dayanıklı ve güçlü olması tercih sebeplerindendir. Uzun yıllar bir problem yaşamadan çelik havuz merdivenlerini kullanabilirsiniz. Çelik merdivenlerin iki çeşidi vardır.

Birinci sınıf çelik ve galvanizli çelik. Birinci sınıf çelik merdivenlerde karışıma eklenen metaller kaliteyi ve dayanıklılığı artırır. Galvanizli çelik merdivende ise dayanıklılık yüzeydeki çinko kaplama ile sağlanır.

Her iki model de oldukça sağlam ve dayanıklıdır.

Havuz merdiven ölçüleri

Paslanmaz Çelik oldukça güçlü bir materyaldir. Yüksek ağırlıkları da kaldırabilir. Çelik merdivenler diğer merdiven çeşitlerinden daha ağırdır.

Hareket ettirmek ya da yer değiştirmek için yardım alma ihtiyacınız olabilir.

Piyasada en fazla çeşidini bulabileceğiniz havuz merdiveni çelik merdivenlerdir. 304 krom ve 316 kromdan yapılan çelik merdivenler arasında tercih yapabilirsiniz.

https://www.e-havuzmarket.com/urun/304-model-standart-havuz-merdiveni

Suyun derinliğine göre merdivenlerin boyları ve basamak sayıları değişiklik gösterir. En sık tercih edilen merdivenler 4 basamaklı merdivenlerdir.

Havuza girip çıkarken yan tarafındaki korkuluklar sizlere yardımcı olarak tutunmanız için bir alan sağlar. Havuza giriş çıkışların güvenli bir şekilde sağlanması merdivenler aracılığı ile yapılır.

Doğru merdiven seçimi size uzun vadede konfor ve avantaj sunar.

Havuz merdivenleri şekillerine ve tasarımlarına göre de farklılıklar gösterir. Kullanım alanları ve montajları da farklıdır.

Şekillerine göre havuz merdiveni çeşitleri vardır. Bunlar;

 • Standart düz basamak havuz merdiveni: Standart model olarak adlandırılan bu merdiven beton yüzme havuzlarında köşelere düz basamaklar şeklinde monte edilerek kullanılır. Havuzda fazla yer kaplamayan bu merdiven türünde basamak aralıkları ayarlanarak en az sayıda basamak sayısı ile montaj yapılır.
 • Klasik U Tipi Muro havuz merdivenleri: Düz basamaklı köşe merdivenlerinin bir çeşididir. Muro havuyz merdivenleri Modern tasarımı dolayısıyla tercih edilir. Yuvarlak köşe merdivenler havuzun herhangi bir köşesine ya da ar bir kenara monte edilir. Dar kenara monte edilmesi havuza giriş çıkışın kısa taraftan olmasını sağlar.
 • Düz havuz merdivenleri: Havuz merdivenlerinde en sık kullanılan model düz merdivenlerdir. Birkaç basamaktan oluşan merdivenler çocukların da havuza giriş çıkışlarını kolaylaştırır.
 • Kısa kenar havuz merdivenleri: Yüzme havuzlarının kısa kenarını kaplayarak tüm genişliğe merdiven basamağı yapılan merdiven türüdür. Boyutu oldukça geniş olduğu için diğer havuz merdivenlerinden yüksek fiyatlıdır.
 • Klasik yanda paslanmaz çelik havuz merdivenleri: Dayanıklılığı ve uzun ömürlü kullanım avantajları ile piyasada en fazla bulunan havuz merdivenlerindendir. Tüm hava koşullarına dayanıklıdır ve paslanmaz yapıdadırlar. Merdivenlerin sayısını, aralarındaki genişlikleri ve basamakların kalınlıkları tercihinize göre ayarlanabilir.
 • Özel tercih havuz merdivenleri: Havuzunuz için özel tasarım basamak ve merdivenler tercih edebilirsiniz. Havuza dekoratif bir görünüm katan ve kullanım kolaylığı sunan merdivenleri özel tercih ile eşsiz görünümde kullanabilirsiniz.

Havuz Merdiveni Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz

eğimli model havuz merdiveni

Yüzme havuzunuz için doğru merdiven seçimi yapmak güvenlik ve konfor için oldukça önemlidir.

Havuzlar için üretilmiş olan merdivenler, havuzun derinliğine göre 2 basamak ve 5 basamak arasında değişiklik gösterir. Kullanıcıların havuza giriş çıkışlarını kolaylaştırmak için eğimli olarak üretilmiştir.

Ergonomik tasarımda merdivenler havuzun rahat kullanımı için oldukça gereklidir.

Havuzunuzun konumu, kullanım amaçları ve havuz türü de merdiven seçimini etkileyecek olan unsurlar arasındadır. Havuzun derinliğine göre merdiven sayısı değişir.

 • 4 basamaktan oluşan havuz merdivenleri 95 cm ve 115 cm derinliğindeki havuzlarda kullanıma uygundur.
 • 5 basamaktan oluşan havuz merdivenleri 115 cm ve 155 cm derinliğindeki havuzlarda kullanıma uygundur.
 • 6 basamaktan oluşan havuz merdivenleri 135 cm ve 155 cm derinliğindeki havuzlarda kullanıma uygundur.
 • 7 basamaktan oluşan havuz merdivenleri 155 cm ve 175 cm derinliğindeki havuzlarda kullanıma uygundur.
 • 8 basamaktan oluşan havuz merdivenleri 175 cm ve 195 cm derinliğindeki havuzlarda kullanıma uygundur.

Havuz Merdiven Fiyatları

Havuz merdivenleri havuzun etkin ve rahat kullanımı için oldukça gerekli malzemeler arasındadır. Havuzunuzun boyutu, türü ve derinliği havuz merdiveni seçerken göz önünde bulundurmanız gereken etkenler arasındadır. Havuz merdiven fiyatları seçenekler arasında değişiklik gösterir.

Merdivenler farklı materyallerden üretilir. Merdivenlerin üretiminde kullanılan materyaller fiyat farklarını etkileyebilmektedir.

Çelik, plastik ve alüminyum malzemeden üretilen merdivenlerin fiyatları birbirinden farklıdır. Havuz merdiven fiyatlarını etkileyen bir diğer unsur da merdivenlerin boyları ve basamak sayılarıdır. Havuzda derinlik arttıkça basamak sayısı ihtiyacı da artar.

Bu artış fiyatlarda da görülebilir. Havuzunuz için uygun merdivenleri farklı fiyat aralıklarında bulmanız mümkündür. Montaj işlemi uzmanlık gerektirir. Yanlış bir işlem hasara ve daha büyük problemlere yol açabilir. Havuz merdiveni montajını uzmanlar yapmalıdır. Merdivenin doğru şekilde monte edilmesi dayanıklılık ve kullanım ömrü için gereklidir.

Havuz Merdivenlerinde 304 Krom ve 316 Krom Neyi İfade Eder

Havuz merdivenlerinde en sık kullanılan ve tercih edilen malzeme çeliktir. Çelik, içerdiği bileşenlerle ekstra dayanıklı ve uzun ömürlü hale gelir.

Havuzunuz için merdiven seçimi yaparken 304 krom, 316 krom yazısını görmüşsünüzdür. Ne anlama geldiğini anlamanız doğru seçim yapmanız için gereklidir.

Çelik materyallerde paslanma yaşanmaması için krom karışımı yapılır. Paslanmayı önlemek için en az %10,5 oranında krom olması gerekir. En sağlam ve dayanıklı çelikler piyasada 304 ve 316 krom çeliklerdir.

 • 304 Krom Havuz Merdiveni: %18 oranında krom, %8 oranında nikel bulunur. Havuz merdivenlerinde sık tercih edilen materyaller arasındadır. Paslanmaya ve aşınmaya dayanıklıdır.
 • 316 Krom Havuz Merdiveni: %16 krom, %10 oranında nikel bulunur. Bunun yanında %2 oranında da molibden içerir. Molibden içermesi kloroide karşı korozyon direncinin artmasına yardımcı olur. Paslanmaya ve aşınmaya karşı yüksek direnç gösterir. Yüksek ısıya dirençlidir.

Havuz Merdivenlerinde 304 Krom ve 316 Krom Arasındaki Farklar

304 krom ve 316 krom arasındaki farklardan biri kullanım alanlarıdır. İki çelik türünün mekanik özellikleri birbirine çok yakındır. 304 krom merdivenler yüzme havuzlarında kullanmak için uygundur. 316 krom çelik merdivenler de havuzların yanı sıra denizler ve tuzlu sularda da dayanıklılığı ve korozyon direnci olduğu için kullanılır.

304 krom çelik ve 316 krom çeliğin arasındaki bir fark da korozyon direncidir. 316 krom çeliğin korozyona ve yüksek ısıya direnci daha yüksektir.

304 krom çelik fiyat performans açısından oldukça avantajlı materyaldir. Paslanmaya karşı dirençli oluşu ev aletleri, endüstriyel mutfak gibi alanlarda da kullanılmasını sağlar.

Yüzme havuzları için üretilen havuz merdivenlerinin 304 krom çelikten üretilen pek çok çeşidini görmeniz mümkündür. Yüzme havuzlarında da oldukça dayanıklı ve uzun ömürlü kullanım sunar ve 316 kroma göre daha uygun fiyatlı bir seçenektir.

316 krom çelik nispeten yüksek fiyatlıdır. Korozyona karşı yüksek direnç gösterdiği için kullanım alanları da oldukça geniştir. Özellikle deniz suyu teçhizat malzemelerinde kullanılır. Kopmaya dayanımı da yüksektir. Yüzme havuzlarında tercih edebileceğiniz çelikler arasında bulunur. Dayanıklıdır, oksitlenme ve paslanma yapmaz ve kullanım ömrü oldukça uzundur.

Tuzlu Havuz Sistemlerinde Hangi Kalitede Havuz Merdivenleri Tercih Edilmelidir?

Tuzlu havuz sistemleri, havuzun dezenfeksiyon işlemini klor gibi kimyasallar yerine tuz ile yapılmasıdır. Kimyasal temizliğe göre daha ekonomik ve sağlıklı bir havuz seçeneği olan tuz havuzlarının ekipmanları ve materyalleri normal havuzlardan farklıdır.

Tuzun elektrolizi ile havuz suyu temizlenir. Bu işlem için tuz klor jeneratörleri kullanılır. Alt yapının ve sistemin diğer havuzlardan pek çok yönden farkı vardır.

Tuzun havuzu aşındırmaması ve deformasyonlar yaşanmaması için havuzun tüm malzemelerinin tuzlu havuz sistemlerine uygun olarak seçilmesi gereklidir. Mermerler, tesisatlar ve diğer tüm alt yap sistemleri doğru şekilde kullanılmalıdır.

Havuz merdivenleri de her yüzme havuzunda olduğu gibi tuzlu havuz sistemi bulunan havuzlarda da kullanılması oldukça gerekli malzemelerdendir.

Tuzlu suyun zamanla plastik, pvc ve alüminyum gibi materyalleri aşındırması söz konusu olabilir. Bu sebepten dolayı tercih edeceğiniz havuz merdivenleri paslanmaz çelik havuz merdiveni seçenekleri olmalıdır.

Tuzlu suda paslanmaya ve deformasyona karşı dirençli olan paslanmaz çelik havuz merdivenleri sizler için uygun olacaktır. Paslanmaz çelik havuz merdivenleri aralarında farklılıklar gösterir. 316 krom çelikten yapılmış havuz merdivenleri korozyona karşı ekstra dirençlidir.

Özellikle denizlerde teçhizat için 316 krom çelik kullanılır. Tuzlu suyun aşındırıcı etkisine karşı dayanıklıdır. Tuzlu su havuzunuz için en doğru merdiven seçimi 316 krom çelik havuz merdivenleri olacaktır.

Havuzunuzun boyuna, derinliğine ve genişliğine uygun havuz merdivenini seçerek güvenli ve keyifli bir havuzun tadını çıkarabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s